Skvělý český nástroj pro monitoring pozic a dolování dat Marketing Miner vyrostl z plínek. Filip Podstavec a celý jeho tým, který za projektem stojí, stále pracují na nových funkcích, na zefektivnění těch stávajících a na zrychlení celého systému. Mám radost, že na řadu přišlo i API. Jak ho může využít i neprogramátor?

Co je API?

API je zkratka anglického Application Programming Interface. My bychom řekli nejspíš rozhraní pro programování aplikací. Je to termín, který se používá při programování a vývoji software. V zásadě jde o to, že vlastník nějakého software (v tomto případě Marketing Mineru) zveřejní seznam procedur, funkcí, tříd či protokolů nějaké knihovny, které může programátorská obec využívat.

Kdokoliv si pak může sednout a napsat si vlastní aplikaci, která bude využívat motor toho software. Půjde zpravidla o získávání nějakých dat, ale občas je i možnost nějaká data do aplikace posílat. Většinou si API vystačí se čtyřmi operacemi pro manipulaci s daty:

 • čtení záznamu
 • vložení záznamu
 • úprava záznamu
 • smazání záznamu

Tyto operace lze volat nad různými entitami. V případě Marketing Mineru to mohou být třeba projekty nebo klíčová slova.

Co s tím?

Jestli nejsi programátor, možná si řekneš: „K čemu mi nějaké API je?“. Je fakt, že vše, co API nabízí, najdeš i v uživatelském rozhraní Marketing Mineru. Ale mít možnost si s daty tak nějak manipulovat po svém, to je lákavá představa. Ovšem učit se kvůli tomu PHP nebo Python může mnohé odradit.

Filipovi a jeho týmu už několik měsíců (nebo už to bude let?) leží na stole moje prosba, aby do svého skvělého nástroje přidal možnost zobrazit si v jednom textarea poli seznam všech měřených klíčových slov. Občas potřebuju jen jejich seznam bez nějakých statistik. Doteď jsem je musel získat tak, že jsem si stáhl statistiku za dnešek a smazal zbytečné sloupce. A zaplatil kredity za stažení dat 🙁

Ukážu ti tedy, jak pomocí API získat data, která chci, a se kterými si pak můžu dělat také co chci. Budeš potřebovat nějaký tabulkový procesor. Já si oblíbil Excel. Je asi nejrozšířenější, a umí načítat JSON data, což je formát, který poskytuje API Marketing Mineru. Kdo Excel nemá nebo nechce používat, pro toho ukážu postup i v Google Spreadsheet.

Načtení dat z Marketing Mineru do Excelu.

Dokumentaci k API najdeš na tomto odkazu: https://www.marketingminer.com/api/index.html. Je tam i možnost vyzkoušet si získat nějaká data ze svých projektů. Já využiji „projects-data“:

projects-data

Vstupní parametry samozřejmě nastav podle svých potřeb. Já jsem ponechal jazyk „cs“ a engine „google“. Nejdůležitější je zadat správné ID projektu. To je ta sekvence znaků, kterou vidíš v URL, když se díváš na svůj projekt. Já tu nechci zveřejňovat svá data, tak jsem si půjčil ID projektu Marketing Mineru.

Lze vyplnit i další nepovinné parametry jako datum nebo způsob řazení.

Jakmile máš vyplněno, stiskni tlačítko „Execute“. Níže pak uvidíš odpověď serveru, které asi jako neprogramátor moc rozumět nebudeš. Ale je tam URL, na které je odpověď ve formě JSON souboru. U mě je to konkrétně:

https://www.marketingminer.com/api/v1/project/98b0a3e8-0c28-485e-8b51-5ca1e398161b/data/google?sort=position&sortDirection=asc&page=1

Mohl by ses klidně podívat kliknutím, ale opět by to byla jen jakási změť znaků a složených závorek. Je na čase zapojit Excel, který nám data krásně načte do přehledné tabulky. Step by step:

 1. Spusť Excel a na kartě Data zvol Načíst data / Ze souboru / Z formátu JSON
  excel
 2. Jako zdroj vlož URL, na které data leží. V našem příkladu je to https://www.marketingminer.com/api/v1/project/98b0a3e8-0c28-485e-8b51-5ca1e398161b/data/google?sort=position&sortDirection=asc&page=1. Klikni na OK a soubor se načte.
 3. Excel spustí Editor Power Query, ve kterém si data musíme trochu poupravit. Nejprve klikni na „List“:
  Editor Power Query
 4. Objeví se seznam záznamů, které jsme získali. Každý je označen jako „Record“.
 5. Záznamy převedeme do tabulky. Klikni na první tlačítko vlevo a jen potvrďte „OK“:
  records
 6. Další krok je nepovinný. Můžeš si zvolit, jestli chceš jen některé sloupce, nebo všechny. Například kdybych chtěl jen klíčové slovo, hledanost a pozici, klik bych na ikonku v záhlaví sloupce „Column1“ a vybral bych si je:
  column
 7. Celou operaci dokončíme kliknutím na tlačítko „Zavřít a načíst“:
  close

Excel načte požadovaná data, se kterými lze už pracovat jako s normálními daty v Excelu – řadit, filtrovat, použít statistické funkce apod.

Výhodou je, že jsme tímto vytvořili datové připojení, takže data se automaticky obnovují.

Načtení dat z Marketing Mineru do Google tabulky.

Google tabulky jsou skvělou alternativou pro Excel. Některé pokročilé funkce a možnosti Excelu tu sice nenajdeš, ale pro běžnou práci Google tabulky naprosto postačují. Bohužel, právě načtení JSON dat tu není.

Nicméně řešení existuje, a to v podobě scriptu. Scripty jsou něco jako makra v Excelu, takže s jejich pomocí můžeme dělat naprostá kouzla, jako třeba naprogramovat si vlastní funkci. Nejsme ale programátoři, takže s radostí využijeme toho, že si s tím už někdo lámal hlavu a takovou funkci napsal.

Celý trik je pěkně popsán zde: https://apipheny.io/import-json-google-sheets/. Ale není potřeba, aby ses tím trápil. Připravil jsem sešit, ve kterém už je všechno připraveno a funguje. Stačí jít na adresu https://docs.google.com/spreadsheets/d/16rjqV7pTHmzLpzxWjmJOSu56grbiWjxFOAipBLo00Oc/edit?usp=sharing. Vyrob si kopii dokumentu a v buňce A1 můžeš jen vyměnit ID projektu za své. Data by se měla ihned načíst.

Vše je opět dynamické, takže vše se načítá samo tak, jak projekt žije.

API i pro neprogramátory

Jakmile máš data stažená, můžeš si s nimi dělat cokoliv je ti libo. Filtrovat a řadit, vyrábět grafy a kontingenční tabulky, dokonce můžeš Google sešit použít jako zdroj dat pro reporting.

Marketing Miner má API!
Zatím nehlasováno.
Please wait...

Napsat komentář